Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Charakteristika

Názov obce: Rákoš

Okres: Revúca

Kraj: Banskobystrický

Prvá písomná zmienka: rok 1318

Počet obyvateľov: 415

Obec Rákoš leží v juhovýchodnej časti Slovenského rudohoria v doline potoka Rakyš na úpätí Železníka. Väčšia časť chotára je na ľavej strane východného Turca na nive terasovej plošiny, malá časť na severe nižšej horniny, na juhu je úzky pás vrchoviny, ktorú tvoria mladoprvohorné horniny, fility a vápence. Prevláda zalesnenie dubovo-bukovým lesom. Sú tu ložiská železnej rudy, ortuti a medi.

Rozloha našej obce je 1303 ha. Obec Rákoš sa skladá z dvoch častí: Rákoš a Rákošská Baňa. Rákošská Baňa je od obce Rákoš vzdialená 2 km.

Obec sa spomína r. 1318, vznikla ako podhradie pod hradom, ktorý sa spočiatku volal Kôwy (Kameňany), neskôr Rákoš. Koncom 19. storočia bola v chotári vybudovaná osada Rákošská Baňa. Obec Rákoš tvorí potočná radová zástavba.

Príroda v okolí obce vytvára dobré podmienky pre rozvoj turistiky.

Obec prevádzkuje materskú školu, ktorú navštevujú deti z obce Rákoš, Rákošská Baňa a Nandraž. V obci sa nachádza pošta, kultúrny dom v oboch častiach obce, predajne s rozličným tovarom v oboch častiach obce, klasicistický evanjelický kostol z roku 1819 s rokokovo-klasickým interiérom v obci Rákoš, románsko-gotický rímskokatolícky kostol z 2. polovice 13. storočia v obci Rákoš a cintoríny v oboch častiach obce.

V obci je niekoľko živnostníkov, ktorí sa zaoberajú ťažbou dreva. Väčšie podnikateľské subjekty, ktoré by výrazne ovplyvňovali zamestnanosť a ekonomický rozvoj obce, tu nepôsobí.

 


 


Úvodná stránka